امروز

سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲
گروه ریاضی

معرفی گروه ریاضی

 

موریس کلاین می گوید:

موسيقی می‌تواند روح را برانگيزد يا آرام ‌سازد؛
نقاشی می‌ تواند چشم‌نواز باشد؛شعر می‌تواند عواطف را تحريك كند؛
فلسفه می‌تواند ذهن را قانع و راضی سازد؛
مهندسی می‌تواند زندگی مادی آدمی را بهبود بخشد؛
اما رياضيات همه اين ارزشها را با هم عرضه می‌كند

 

علت اساسی موفقیت ریاضیدانان در آفریدن علمی به این زیبایی که عمیق‌ترین معرفت بشری شمرده می‌شود، سخت‌گیری بدون بخشش کوچکترین خطاها در کنار روش ها و معیارهای منطقی آنها به همراه جدیت، خلاقیت، به غایت اندیشیدن و نیز بلند پروازی و جسارت شکستن هر چه موجود است. به هر قسمت از زندگی که کنجکاوانه و با دقت بنگریم ، اثر مستقیم یا غیر مستقیم ریاضیات در آن مشاهده می‌کنیم.

ریاضیات انعکاس دنیای واقعی در ذهن ماست. در واقع ریاضیات زیباترین زبان برای توصیف طبیعت و روابط بین پدیده‌های طبیعی است. از این جهت است که افلاطون می گوید:

 

خداوند همیشه با قواعد هندسی تدبیر می کند.

به نقل از گالیله رياضيات پيش آهنگ دانش هاست هر كس كه مي خواهد درست بينديشد و بهتر فكر كند ناگزير است كه با رياضيات آشنا شود. در دنياي امروز علم رياضي به منزله خون در پيكره عظيم ساير علوم مي باشد.فتح كرات آسماني ، پرتاب سفينه ها ، ساخت زير دريايي هاي هسته اي و ورود به دنياي فرا پيچيده با برخورداري از دهها ، صدها و هزارها تكنولوژي مدرن كه هر كدام پاسخگوي بخشي از معضلات جامعه بشري در اين هزاره شگرف مي باشد.از اين رو مي توان گفت آموزش صحيح رياضي يعني آموزش صحيح همه علوم. بنابراين ریاضیات و  آموزش صحیح آن از اهميت زيادي برخوردار است.

گروه ریاضی دانشگاه ارومیه از سال 1363 کار خود را بصورت رسمی و به کمک 6 نفر از اعضای هیات علمی آغاز نمود. در سال 1368 اولین ورودی ریاضی با گرایش دبیری و سپس یک سال بعد در دو گرایش  محض و کاربردی نسبت به پذیرش دانشجو اقدام نمود. با پذيرش دانشجوي کارشناسي ارشد در گرايش هاي جبر و آناليز در سال 1379 و سپس پذيرش دانشجوي دکتري در گرايش گروههاي متناهي در سال 1384 تحصیلات تکمیلی در گرایش های مختلفی چون آنالیز،  هندسه، متروئید و ریاضی کاربردی ادامه پیدا کرده و تاکنون موفق به فارغ التحصیلی بیش از 500 نفر کارشناسی ارشد و بیش از 30 نفر دانشجوی دکتری گردیده است. برگزاری سيزدهمين کنفرانس جبر، پنجمين کنفرانس هندسه و توپولوژي و چهل و يکمين کنفرانس بين المللي رياضي ايران در کنار چاپ بیش از 20 جلد کتاب  از  دیگر فعالیت های پژوهشی این گروه در سالهای اخیر بوده است.

هم اکنون گروه رياضي داراي 19 نفر هيأت علمي مي باشد که از اين تعداد 2 نفر استاد، 8 نفر دانشيارو بقيه استاديار مي باشند. 7 نفر از همکاران هيأت علمي گروه رياضي نيزبازنشسته شده اند.

 

اساتيد محترم بازنشسته گروه رياضي :

مرحوم دكتر ايوب بارسم ممقاني(رشته توپولوزي جبری)

مرحوم دکتر محمد حسینی دولاما (رشته ریاضی کاربردی)

دكتر علي اصغر وثوقي اسكويي (رشته هندسه)

دكتر خير الله هوشيار قهرمانلو (رشته آمارواحتمال)

دكتر هوشنگ بهروش (رشته جبر)

دکتر فرضعلی ایزدی ( هندسه دیفرانسیل)

دکتر قدرت الله آزادی ( رشته متروئید)

اطـلاعـیـه هـا

سیزدهمین کنفرانس بین المللی نظریه گروه های ایران مورخه های 8 و 9 بهمن ماه... ادامه مطلب
  دکتر ایوب بارسم ممقانی در فروردین ماه سال 1325 در شهرستان ممقان استان... ادامه مطلب
 طرح دروس سرویسی گروه ریاضی ریاضی عمومی 1   ریاضی عمومی 2  معادلات... ادامه مطلب
یازدهمین کنفرانس بین المللی نظریه گراف و ترکیبات جبری
  نامگذاری آمفی تئاتر دانشکده علوم به نام پروفسور مریم میرزاخانی   هیات... ادامه مطلب
  با لطف و عنایت ایزد منان وتلاشهای مسئولین محترم دانشگاه ارومیه و موافقت... ادامه مطلب